výuka plavání, zdokonalovací plavání Soukromá plavecká škola Jiřího Řezáče extrémně vytrvalostní bazénové plavání
Úvod   Jiří Řezáč   Plavecká škola   Vytrvalostní plavání  Články   Média   Sponzoři   Fotogalerie   Kontakt   Odkazy
Zpět
Dopis pro světovou plaveckou federaci FINA

Vážení sportovní přátelé,

jmenuji se Řezáč Jiří a věnuji se i se svými svěřenci bazénovému vytrvalostnímu plavání.

Ve vytrvalostním plavání jsme vytvořili již několik desítek národních rekordů ve všech věkových kategoriích a v různých plaveckých disciplínách.

Protože některé naše výkony považujeme za velmi kvalitní a ojedinělé, chtěli jsme zjistit, zda naše výkony nemohou být uznány také jako světové rekordy. Proto jsme se obrátili na Guinnessovu knihu světových rekordů, protože ta eviduje veškerá světová "nej" ve všech možných i nemožných kategoriích a disciplínách.

S komunikací, jednáním a chováním této organizace jsme ale byli velmi nespokojeni. Poté, co do Guinnessovy knihy světových rekordů byli poslány k posouzení všechny naše nejlepší výkony, dočkali jsme se od nich zamítavého stanoviska s těmito odůvodněními, proč nemohou naše výkony uznat jako světové rekordy:

1) Nejmladší skupina Českých plavců, která kdy dokázala štafetovým způsobem nepřetržitě plavat 24 hodin, měla věkový průměr všech účastníků 24 hodinové plavecké štafety pouhých 10 let a 7 měsíců.

Byli jsme přesvědčeni, že jsme nejmladší štafeta na světě, která kdy dokázala plavat nepřetržitě 24 hodin a že tak získáme světové prvenství.

Z Guinnessovy knihy světových rekordů nám ale odepsali, že výkony lidí mladších 16-ti let neuznávají a neevidují. Je však velmi zajímavé a zarážející, že v Guinnessově knize světových rekordů, kterou mám doma, jsem například jen v kategorii dálkového plavání nalezl nejmladšího plavce rekordmana, který přeplaval kanál La Manche ve věku 12 let a 53 dní a to za 14 hodin a 37 minut.

Také nám bylo sděleno, že uznávají jako světové rekordy pouze nejlepší předvedené výkony v dané disciplíně. Proč je tedy tento mladý plavec v Guinnessově knize světových rekordů zapsán, když přeplaval kanál La Manche za 14 hodin a 37 minut, jsou-li výkony jiných plavců mnohem lepší a hodnotnější - například Guinnessovou knihou uvedený výkon jiného plavce, který zdolal kanál La Manche za 7 hodin a 40 minut?

2) Když byli do Anglie zaslány naše výkony ve vytrvalostním plavání které máme zaplavané ve všech plaveckých disciplínách: motýl, znak, prsa, kraul a polohový způsob, odepsali nám úředníci z Anglie, že v plavání je zajímá pouze nejrychlejší dosažený čas na jednotlivých tratích. Proto je výkony dosažené nejpomalejším plaveckým způsobem prsa, nebo fyzicky nejtěžším a nejnáročnějším plaveckým způsobem motýl nezajímají. Oni totiž plavání nerozdělují jako celý svět na čtyři plavecké způsoby: motýl, znak, prsa a kraul. Jak je možné, že jiné sporty do několika kategorií rozdělují, ale plavání nikoli, dodnes nevíme.

3) Protože je nezajímají výkony, kterých dosáhli naši nejmladší plavci, ani rozdělení plaveckého sportu na několik plaveckých způsobů, rozhodli jsme se, že nám zbývá již pouze jediná šance jak uspět. Chceme štafetovým způsobem zdolat nejdelší nepřetržitě plavanou vzdálenost na světě. Půjde o štafetu plavanou na vzdálenost 1000 kilometrů.

Domnívali jsme se, že když nepůjde ani o věk dětí, ani o plavecké způsoby, ale pouze o nejdelší uplavanou vzdálenost, máme šanci světové prvenství a světový rekord získat.

Z Guinnessovy knihy světových rekordů nám ale přišla tato odpověď:
"Po důkladném přezkoumání Vašeho záměru uplavat vzdálenost 1000 kilometrů, se členové našeho výzkumného týmu z Guinnessovy knihy světových rekordů rozhodli, že váš případný dosažený výkon na této trati nemůžeme bohužel akceptovat jako nový rekordní zápis uvedený do Guinnessovy knihy světových rekordů.
I když určitě nechceme podceňovat váš záměr uplavat vzdálenost 1000 kilometrů, myslíme si, že je tento plánovaný výkon příliš úzce specializovaný pro zápis v knize tak obecné, jako je Guinnessova kniha světových rekordů."

Nikdo z nás nechápe, proč nelze zaevidovat plavání na vzdálenost 1000 kilometrů, není-li problém uznávat a evidovat plavání na 100 kilometrů.

Navíc v Guinnessově knize světových rekordů z roku 1990 je zapsána jako nejvytrvalejší plavecká štafeta na světě skupina dvaceti plavců, kteří uplavali ve dnech 17.2. až 26. 2. 1987 vzdálenost 601 kilometrů a 180 metrů.

Tento výkon na 601 kilometrů vedení Guinnessovy knihy světových rekordů asi nevidí jako "příliš úzce specializovaný", když jej evidují a uznávají, na rozdíl od naší snahy uplavat vzdálenost 1000 kilometrů.

Jejich nesmyslné rozhodnutí nám brání vytvořit evidentně hodnotnější výkon, než je stávající světový rekord. Navíc bychom byli první a jediní, kteří doposud dokázali tuto 1000 kilometrů dlouhou vzdálenost uplavat. Ale to je evidentně nezajímá a netrápí.

Guinnessova kniha světových rekordů vůbec nefunguje tak, jak by měla. Sdělují nepravdivé a neúplné informace, které jsou protichůdné a odporují si a navíc nesdělují potřebné informace včas.

Na základě těchto špatných zkušeností s touto organizací jsme se rozhodli, že kontaktujeme Vás - světovou plaveckou federaci, abychom se vás zeptali, zda také Vy neevidujete světové rekordy ve štafetovém plavání na tratích 24 hodin, 100 kilometrů a především na trati 1000 kilometrů. V plavání jednotlivců nám jde především o disciplínu 50 kilometrů motýl.

Pokud uznáváte a evidujete světové rekordy na těchto tratích, můžete nám, prosím, sdělit hodnotu těchto světových rekordů a za jakých podmínek byly tyto světové rekordy vytvořeny?

Za vaši odpověď vám předem mnohokrát děkuji.

Za příznivce vytrvalostního plaveckého sportu Řezáč Jiří